Previous Winners' Showcases

2017 Winners of Speech Arts & Drama Competition

First Place

Bianca Sanchez Galvin
Dramatic Performance (Elizabethan & Jacobean) - Solo
Romeo and Juliet by William Shakespeare

Katherine Qingqi Li
Dramatic Performance
Connie in Egypt by Stewart Lemoine

Eason Henry Rytter
Prose
Principals and Principles by Daniel Handler

Aaron Sun
Drama (Monologue)
Quilters by Barbara Damashek and Molly Newman

Cindy Xu
Dramatic Performance (Elizabethan & Jacobean)
King John by William Shakespeare

Bianca Sanchez Galvin Katherine Qingqi Li Eason Henry Rytter Aaron Sun Cindy Xu

Second Place

Emily Liu
Speech
Trophy Hunting by Emily Liu

Caitlyn Mackenize Gairns
Prose
The Lovely Bones by Alice Sebold

Alice Li
Drama
Macbeth by William Shakespeare

Maya Cailin Dennis-Sharma
Dramatic Performance
What I Want to Say but Never Will by Alan Haehnel

Grace Yijia Li
Poetry
Their Beauty has More Meaning by Robinson Jeffers

Nancy Shuqi Li
Dramatic Performance (Elizabeth & Jacobean)
The Two Noble Kinsmen by William Shakespeare and John Flectcher

Emily Liu Caitlyn Mackenize Gairns Alice Li Maya Cailin Dennis-Sharma Grace Yijia Li Nancy Shuqi Li

Third Place

Fortune Amelie Aknin
Dramatic Performance
I Kissed A Boy by Wade Bradford

Jasper Liu
Persuasive Speech
Alternative Energy by Jasper Liu

Benno Jiang
Scene
Charlotte's Web by E.B. White, adapted by Joseph Robinette

Angela Jiang
Storytelling
The Great Flying Head by The Iroquoi

Fortune Amelie Aknin Jasper Liu Benno Jiang Angela Jiang Benni Jiang

2017 Winners of Masterpiece Extravaganza Competition

First Place

Jorya Yi
Lyric Poem
Tell Me, Tell Me, Sarah Jane by Charles Causley

Second Place

Lucy Meng
Prose
Makeup Mess by Robert Munsch

Rita Zhu
Poetry
The Pig by Lucy M. Montgomery

Third Place

Andy Yi
Poem
Stopping by the Woods on a Snowy Evening by Robert Frost

Justin Lee
Drama
Merchant of Venice (Character: Lancelot Gobbo) by William Shakespeare

Shania Dong Yu Fu
Dramatic Performance
Star Spangled Girl by Neil Simon

Honorable Mention

Darren Chen
Prose
The Hitchhicker's Guide to the Galaxy by Douglas Adams

Jorya Yi Lucy Meng Rita Zhu Andy Yi Justin Lee Shania Dong Yu Fu Darren Chen

Honorable Mention

Benni Jiang
Prose
Little House in the Big Woods by Laura Ingalls Wilder

Lucy Xin Yan Tu
Poem
What is Pink? by Christina G. Rossetti

Special Prizes for Most Promising Performers

Top Dramatic Performance

Cindy Xu

Top Prose Performance

Eason Henry Rytter

Top Poetry Performance

Jorya Li

“There are only two
types of speakers in the world.
1. The nervous and
2. Liars.”
— Mark Twain

Other Years' Winners

2019 |  2018 |  2017 |  2016 |  2015